עקבו אחרינו ב-

איך לשפר את התקשורת עם הילדים

שתף את הפוסט

איך לשפר את התקשורת עם הילדים

rachely buchbut • Nov 27, 2022

.הורים רבים, למתבגרים, חווים קשיים רבים בתקשורת עם ילדיהם

הסיבה נעוצה בעיקר בעובדה שהילדים שלנו גדולו והם בשלב בו הם בונים לעצמם את הזהות האישית שלהם – יש להם צורך בהתרחקות על מנת להצליח "במשימה", דבר שמאוד מקשה על התקשורת בין ההורים לילדים 

  ילדינו מרגישים שאנחנו לא ממש מבינים אותם, הם מרגישים שאנחנו כועסים עליהם כל הזמן, שאנו אומרים  להם מה לעשות ושלא מבינים את הצרכים שלהם והם בסך הכל רוצים לגדול ולהיות אנשים בוגרים.

גיל ההתבגרות הוא מעין גשר בין הילדות לבגרות. אלו שנים בו הילדים שלנו הופכים, מילדים למבוגרים. אלה שנים שמאופיינות בקשיים לא קטנים עבור ילדינו היקרים.

הם בשלב בו הם מחפשים את הזהות האישית שלהם, גופם משתנה, ההורמונים שלהם משתבשים כתוצאה מפרץ הורמונים מיניים מאוד גבוה, המוח שלהם משתנה והם שואלים את עצמם שאלות רבות ולא קלות

 

הילדים שלנו פשוט רוצים לגדול ואנחנו צריכים לאפשר להם זאת אבל איך עושים את זה בלי שיהיו

?מלחמות בבית

 

 אני מציעה, בשלב הראשון, להתחיל לשוחח איתם. לשאול אותם לשלומם, לשאול כיצד היה היום, לבדוק אם הם צריכים משהו. לעשות זאת כשנוח להם על מנת שלא תהיינה התנגדויות ולעיתים אף לקבוע איתם דייט ולצאת איתם למקום נחמד שמזמן שיח.

 

בשלב הבא ממליצה לשבת עם הבן/בת זוג שלכם ולבדוק מה קשה ומה רוצים לשנות. מה הקווים האדומים של שני בני הזוג, על מה הם מוכנים להתפשר ועל מה הם מוכנים לוותר לגמרי.

לאחר ששוחחתם, קיבעו עם הילדים המתבגרים פגישה. עשו זאת בכיף – עם ארוחת ערב או כל דבר אחר שהילדים אוהבים. שוחחו איתם על השינוי שאתם רוצים לעשות ושאלו אותם מה היו רוצים שיקרה אחרת בבית (רצוי וצריך להכין אותם לקראת הפגישה יום קודם ולומר להם מה נושא השיחה כדי שגם הם יתכוננו לשיחה). התחילו בצרכים שלהם על מנת שיקשיבו לכם לאחר מכן.

 

אחרי שהם דיברו, אימרו להם מה הצרכים שלכם, כהורים. מה הייתם רוצים לשנות או לשמר. שוחחו על כל התחומים הקשורים להתנהלות בבית: שעות בילוי, שינה והשכמה, כסף, משימות בבית, לימודים וכל נושא העולה בדעתכם.

 אחרי שדיברתם ורשמתם הכל, עברו על הסעיפים ושאלו את הילדים, מה תהיה התוצאה, לדעתם,  במידה והילד לא יעמוד בהסכם (לדוגמה: אם הילד ביקש לחזור מבילוי, באמצע השבוע, בשעה 01:00 והוא מבטיח לקום לבית הספר בזמן. מה קורה במידה והוא לא מצליח להתעורר בבוקר כי הוא עייף מדי?). רשמו הכל ועברו שוב על כל הסעיפים על מנת לוודא שאכן כל מה שנרשם הוא בר ביצוע.

זה נקרא חוזה. זהו הסכם בין ההורים לילדים שעוזר לכולם להבין מה החוקים והכללים של הבית ומה הגבולות. חשוב שההסכם יהיה גמיש. כלומר: אם הילד לקח על עצמו משימה בבית, לאפשר לו לעשות את המשימה בזמן הנוח לו ואם יש חופש אז משנים את החוזה.

בנוסף להסכם, חשוב מאוד שיהיה זמן שבו אתם מבלים עם ילדיכם. זמן איכות. זמן שבו אתם לא עסוקים בטלפונים אלא מתפנים לשיח או לבילוי רק עם הילד שלכם. זהו זמן משמעותי שיכול מאוד לעזור לקרב ביניכם לבין ילדיכם.

אחד הדברים שמאוד עוזרים לקירבה זו ארוחת הערב משפחתית. ארוחה בה יש שיח בין כולם ושיתוף.

דבר נוסף הוא שיתקיים שיח רציף בבית. שתפנו זמן לדבר על דברים, לשאול, להתעדכן ולשתף. תנו דוגמה לילדיכם. הם יראו שאתם משתפים וירגישו בנוח לשתף בעצמם.

פוסטים נוספים

יועצת זוגית בחדרה

יועצת זוגית בחדרה

יועצת זוגית בחדרה מציעה שירותי ייעוץ והכוונה לזוגות המבקשים לשפר את מערכת היחסים שלהם, להתגבר על משברים ולבנות תקשורת בריאה ומחזקת. בחדרה ניתן למצוא יועצות

הנחיית הורים קבוצתית

הנחיית הורים קבוצתית

הנחיית הורים קבוצתית היא תהליך משמעותי המסייע להורים להתמודד עם אתגרי ההורות בצורה יעילה ומובנית. במסגרת הקבוצה, ההורים מקבלים כלים ושיטות לשיפור התקשורת עם ילדיהם,

דילוג לתוכן